Sat Feb 23
1:00 PM
Salve Regina
at Morrisville St.
Colonial Hockey Conference Quarterfinals
Sat Feb 23
4:30 PM
Endicott
Salve Regina
CCC Semifinal
Wed Feb 27
4:00 PM
Wheaton (Mass.)
Salve Regina
Sat Mar 02
12:00 PM
Salve Regina
at Endicott
Sat Mar 02
1:00 PM
Fitchburg St.
Salve Regina
Sat Mar 02
1:00 PM
Simmons
Salve Regina
Mon Mar 04
5:00 PM
Southern Vt.
Salve Regina
Wed Mar 06
4:00 PM
Mass.-Dartmouth
Salve Regina
Thu Mar 07
7:00 PM
Mass.-Dartmouth
Salve Regina
Fri Mar 08
1:30 PM
Salve Regina
vs. Ohio Northern
@ Auburndale, Fla. RussMatt Invitational / Lake Myrtle #7
View Full Schedule
Sat Mar 02
1:00 PM
Fitchburg St.
Salve Regina
Fri Mar 08
1:30 PM
Salve Regina
vs. Ohio Northern
@ Auburndale, Fla. RussMatt Invitational / Lake Myrtle #7
Sat Mar 09
2:30 PM
Webster
vs. Salve Regina
@ Winter Haven, Fla. RussMatt Invitational / Chain O' Lakes Stadium
Sat Mar 09
6:30 PM
Rochester Inst.
vs. Salve Regina
@ Winter Haven, Fla. RussMatt Invitational / Chain O' Lakes Stadium
Sun Mar 10
1:15 PM
Pitt.-Greensburg
vs. Salve Regina
@ Winter Haven, Fla. RussMatt Invitational / Chain O' Lakes Stadium
Tue Mar 12
9:30 AM
Salve Regina
vs. Wash. & Jeff.
@ Kissimmee, Fla. RussMatt Invitational / Osceola County Stadium
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
No events to show.
No events to show.
No events to show.
No events to show.
No events to show.
No events to show.
No events to show.
Sat Feb 23
4:30 PM
Endicott
Salve Regina
CCC Semifinal
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Sat Feb 23
1:00 PM
Salve Regina
at Morrisville St.
Colonial Hockey Conference Quarterfinals
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Wed Feb 27
4:00 PM
Wheaton (Mass.)
Salve Regina
Sat Mar 02
12:00 PM
Salve Regina
at Endicott
Wed Mar 06
4:00 PM
Mass.-Dartmouth
Salve Regina
Sun Mar 10
1:00 PM
Salve Regina
at Adams St.
Wed Mar 13
5:00 PM
Salve Regina
at Colorado Col.
Wed Mar 20
4:00 PM
Salve Regina
at Johnson & Wales (RI)
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Sat Mar 02
1:00 PM
Simmons
Salve Regina
Mon Mar 04
5:00 PM
Southern Vt.
Salve Regina
Thu Mar 07
7:00 PM
Mass.-Dartmouth
Salve Regina
Sat Mar 09
12:00 PM
Bay Path
Salve Regina
Tue Mar 12
6:30 PM
Salve Regina
at Rhode Island Col.
Wed Mar 20
5:30 PM
Salve Regina
at Mount Holyoke
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
No events to show.
No events to show.
No events to show.
Sun Mar 10
2:00 PM
Finlandia
vs. Salve Regina
@ Minneola, Fla. THE Spring Games
Sun Mar 10
6:30 PM
Salve Regina
vs. Olivet
@ Minneola, Fla. THE Spring Games
Mon Mar 11
10:00 AM
Salve Regina
vs. Meredith
@ Winter Haven, Fla. THE Spring Games
Mon Mar 11
12:15 PM
Salve Regina
vs. Wooster
@ Winter Haven, Fla. THE Spring Games
Wed Mar 13
12:15 PM
Wheaton (Mass.)
vs. Salve Regina
@ Winter Haven, Fla. THE Spring Games
Wed Mar 13
2:30 PM
Plymouth St.
vs. Salve Regina
@ Winter Haven, Fla. THE Spring Games
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Tue Mar 26
3:30 PM
Springfield
Salve Regina
Sat Mar 30
1:00 PM
Gordon
Salve Regina
Tue Apr 02
TBA
Salve Regina
at Wentworth
Thu Apr 04
4:00 PM
Rhode Island Col.
Salve Regina
Sat Apr 06
1:00 PM
Roger Williams
Salve Regina
Wed Apr 10
3:30 PM
Salve Regina
at Endicott
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Fri Mar 29
3:30 PM
Salve Regina
at Regis (Mass.)
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Fri Mar 22
3:00 PM
at Bridgewater State
Sat Mar 23
9:00 AM
at Bridgewater State
Sat Mar 30
11:00 AM
at UMass Dartmouth
Sat Apr 06
at Fitchburg State
Sat Apr 13
at Southern N.H.
Sat Apr 27
11:00 AM
vs. CCC Championships
@ Portsmouth, R.I.
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
No events to show.
Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Salve Regina Athletic Hall of Fame


Salve Regina Athletic Hall of Fame (1998 - present)

From Banigan to Zarek, over 40 individuals have been inducted into the Salve Regina Athletic Hall of Fame. Peruse the table to find former and present Newporters/Seahawks:

Last Name Full Name Grad Role Inducted
Last Name Full Name Grad Role Inducted
BaniganSister Philemon Banigan AdministratorInducted - February 1998
EvansEloise Evans '861986Cross Country | Track and FieldInducted - February 1998
NelsonH. James Nelson III '851985Ice Hockey | SoccerInducted - February 1998
ReynoldsBrother Michael Reynolds Administrator | CoachInducted - October 1998
KielbasaPaul Kielbasa '861986SoccerInducted - October 1998
JuliusChristina Julius Gibbons '901990Basketball | SoftballInducted - October 1998
LiberatoreDiane Liberatore Jackson '651965Tennis | BasketballInducted - February 2002
RedfieldBernard Redfield '771977Basketball | SoftballInducted - February 2002
WillisGerald Willis '851985WeightliftingInducted - February 2002
CarterTracy Carter Angeramo '941994Track and FieldInducted - February 2002
ZarekMark Zarek '851985BaseballInducted - January 2010
HoleThomas Hole '861986Basketball | BaseballInducted - January 2010
FobertMichelle Fobert Sarney '951995Cross Country | Track and FieldInducted - January 2010
CeurvelsKerry Ceurvels Martin '961996Basketball | SoftballInducted - January 2010
HackleyJustin Hackley '971997Football | Basketball | BaseballInducted - January 2010
WhalenSister Esther Whalen SailingInducted - October 2011
MurawskiPaul Murawski '801980Soccer | BasketballInducted - October 2011
ParisNancylee Paris Settle1991TennisInducted - October 2011
LuchunKaren Luchun McElroy1992Cross Country | Track and FieldInducted - October 2011
CirellaEric Cirella '052005BaseballInducted - October 2011
BettencourtConnie Bettencourt Packard '831983Soccer | Basketball | Track and FieldInducted - September 2012
SchumacherBob Schumacher '901990BaseballInducted - September 2012
SobaSteve Soba '921992Basketball | BaseballInducted - September 2012
BattenAlisa Batten '961996SoftballInducted - September 2012
JohnsonNicole Johnson Fitzgerald1997Basketball | Field HockeyInducted - September 2012
CardozaPaul Cardoza Administrator | CoachInducted - September 2013
LinskiChristine Linski Keller '921992TennisInducted - September 2013
KopeckyScott Kopecky '981998Football | Basketball | BaseballInducted - September 2013
RicciAlyssa Ricci '991999Basketball | SoftballInducted - September 2013
DeBiasioMark DeBiaso '012001FootballInducted - September 2013
GalloglyJohn Gallogly '981998Basketball | BaseballInducted - October 2014
GiblinMichaela Giblin '022002Field Hockey | SoftballInducted - October 2014
NortonRobert Norton '082008TennisInducted - October 2014
LovoyAllegra Lovoy '092009BasketballInducted - October 2014
GirouxTracy Giroux Harpin '901990BasketballInducted - October 2014
BurnsChris Burns '042004Ice HockeyInducted - October 2015
SuslowiczKristin Suslowicz '052005Ice HockeyInducted - October 2015
KiernanDr. Christopher Kiernan Administrator | CoachInducted - October 2015
TacheJulie Tache '861986Soccer | Basketball | SoftballInducted - October 2016
KellerJosh Keller '931993Soccer | TennisInducted - October 2016
FrederickLindsay Frederick Semas '062006BasketballInducted - October 2016
CoenTim Coen FootballInducted - October 2016
SheedyLynn Sheedy '93M1993Administrator | CoachInducted - September 2018
FarreaTom Farrea Ice HockeyInducted - September 2018
BruleJay Brule '012001Football | Basketball | BaseballInducted - September 2018
PhillipsErin Phillips2011Basketball | TennisInducted - September 2018

Please contact the sports information office at Salve Regina University with any updates to this list at (401) 341-2271 or habershe@salve.edu.



Established in 1998 to celebrate the school's then-50th anniversary, the Salve Regina University Athletic Hall of Fame seeks to honor the many individuals who have contributed to the rich traditions of the athletic department.

Currently, 42 individuals have been inducted into the Hall of Fame. The most recent group of inductees was honored at a banquet at Ochre Court on October 22, 2016. Click here for a PDF of the evening's program. Four more will join the Salve Regina Athletic Hall of Fame in the fall: coach and administrator Lynn Sheedy '95M, basketball and tennis player Erin Phillips '11, coach Tom Farrea, football and baseball player Jay Brule '01. The group will be honored during September 30 brunch at Ochre Court.

Click here to complete an online Hall of Fame nomination form

Hall of Fame Class #1: Sister Mary Philemon Banigan | Eloise Evans '86 | H. James Nelson III '85

Hall of Fame Class #2: Brother Michael Reynolds | Paul Kielbasa '81 | Christina Julius Gibbons '90

Hall of Fame Class #3: Diane Liberatore Jackson '65 | Bernard Redfield '77 | Gerry Willis '85 | Tracy Carter Angeramo '94

Hall of Fame Class #4: Mark Zarek '85 | Thomas Hole '86 | Michelle Fobert Sarney '95 | Kerry Ceurvels Martin '96 | Justin Hackley '97

Hall of Fame Class #5: Sister Esther Whalen | Paul Murawski '80 | Nancylee Paris Settle '91 | Karen Luchun McElroy '92 | Eric Cirella '05

Hall of Fame Class #6: Connie Bettencourt Packard '83 | Bob Schumacher '90 | Steve Soba '92 | Alisa Batten '96 | Nicole Johnson Fitzgerald '97

Hall of Fame Class #7: Paul Cardoza | Christine Linski Keller '92 | Scott Kopecky '98 | Alyssa Ricci '99 | Mark DeBiasio '01

Hall of Fame Class #8: John Gallogly '98 | Michaela Giblin '02 | Rob Norton '08 | Allegra Lovoy '09

Hall of Fame Class #9: Tracy Giroux Harpin '90 | Chris Burns '04 | Kristin Suslowicz '05 | Dr. Christopher M. Kiernan

Hall of Fame Class #10Julie Tache '86 | Josh Keller '93 | Lindsay Frederick Semas '06 | Tim Coen

Hall of Fame Class #11Lynn Sheedy '95M | Tom Farrea | Jay Brule '01 | Erin Phillips '11